Otwarcie Konsulatu Słowenii w Lublinie

4 czerwca 2018 r. na Zamku Lubelskim Robert Krmelj – Ambasador Słowenii w Polsce, wręczył listy komisyjne i exequatur Konsulowi Honorowemu Słowenii Tomaszowi Kalinowskiemu, życząc owocnego rozwoju współpracy polsko-słoweńskiej. 

W uroczystości  wzięli udział delegaci placówek dyplomatycznych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konsulowie honorowi w Lublinie, m.in. Konsul Honorowy Austrii w Lublinie Piotr Majchrzak, władze województwa i miasta Lublin, a także przedstawiciele instytucji i firm z regionu lubelskiego.

Nowo powstały Konsulat Słowenii mieści się przy ul. Misjonarskiej 20, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Lublinie. Placówka ta obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Lubelszczyznę, ale także województwo podkarpackie.

To już trzeci konsulat tego kraju w Polsce. Dwa pozostałe mieszczą się w Zielonej Górze i Toruniu. Republika Słowenii posiada także ambasadę w Warszawie.

Konsulat ma służyć rozwijaniu i zacieśnianiu współpracy między Polską i Słowenią o obszarze gospodarczym, kulturowym, turystycznym, ale też na poziomie kontaktów międzyludzkich.

Słowenia jest bardzo bliska Polsce, a otwarcie kolejnego konsulatu świadczy o dobrym kontakcie obu państw. Słoweńcy inwestorzy są także aktywni w regionie lubelskim. Jedna z tamtejszych firm jest właścicielem Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie. Co więcej, Maribor – drugie pod względem wielkości miasto Słowenii – jest miastem zaprzyjaźnionym Lublina.

Poniżej znajduje się fotorelacja z uroczystości:

Źródło: www.kurierlubelski.pl