Konsul Austrii na koncercie inaugurującym Stowarzyszenie wspierające młodych muzyków z Niemiec i Polski

W dniach 15–18 września 2017 odbyły się w Bremie polsko-niemieckie warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, których organizatorem było nowo powstałe Stowarzyszenie wspierające młodych muzyków z Niemiec i Polski (Förderverein für junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V.). Cele stowarzyszenia założonego przez Jolantę i Macieja Ziemskich obejmują m.in. umożliwianie dalszego rozwoju muzycznego dzieciom i młodzieży, w tym wspieranie młodych niepełnosprawnych muzyków, oraz coroczna organizacja polsko-niemieckiego Festiwalu muzycznego w Bremie.

Zwieńczeniem tegorocznych warsztatów był uroczysty koncert w górnej sali ratusza bremeńskiego, na którym obecny był Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie Piotr Majchrzak. Oprócz Konsula Majchrzaka patronat nad projektem objęła Senator ds. finansów w Bremie Pani Karoline Linnert, Prezydent Miasta Gdańsk Pan Paweł Adamowicz oraz Konsulat Generalny RP w Hamburgu.

W warsztatach i koncercie, pierwotnie pomyślanych jako bilateralne, wziął udział również młody niewidomy muzyk z Austrii. Lukas, który uczy się gry na gitarze w szkole muzycznej w Kalsdorf bei Graz w kraju związkowym Styria, do Bremy przyjechał ze swoją nauczycielką Panią Petrą Schwarzl. W przyszłości organizatorzy planują przekształcić wydarzenie w projekt trójnarodowy, który mógłby odbywać się co roku w innym kraju.

W swoim przemówieniu Konsul Honorowy wyraził nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem udział w warsztatach będzie brać coraz więcej Austriaków. Skierował również swoje serdeczne podziękowania do organizatorów i partnerów wydarzenia, podkreślając fakt, że ich „zapał do pracy i miłość do muzyki sprawiają, że nasze życie staje się kolorowe, urozmaicone i przede wszystkim ciekawe.”