Lubelska delegacja z wizytą w Graz

Coraz prężniej rozwija się współpraca regionalna między Polską i Austrią. Dowodem tego są liczne stosunki partnerskie między miastami i gminami obu krajów. W związku z ostatnią wizytą lubelskiej delegacji w Grazu być może również i te miasta będą mogły cieszyć się owocną współpracą w przyszłości.

W składzie Lublinian, którzy w dniu 3. lipca 2018 udali się z wizytą do styryjskiego miasta znaleźli się: Konsul Honorowy Austrii w Lublinie Pan Piotr Majchrzak wraz z przedstawicielem Konsulatu Panem Rafałem Dudkiem, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin – Pan dr Mariusz Sagan oraz Prezes Zarządu lubelskiego Klastra „Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa “– Pan Mariusz Bronisz. Uczestnikom delegacji towarzyszył Konsul Honorowy RR w Graz Pan Manfred Kainz oraz Prezes Zarządu TCM Systems Pan Gerhard Moser.

Celem spotkania partnerskiego w Graz była wymiana doświadczeń i omówienie potencjalnej współpracy między miastami, nie tylko w zakresie gospodarki, ale i również kultury czy ochrony środowiska. Zgromadzeni mieli doskonałą okazję do zaprezentowania działań podejmowanych w swoich regionach, merytorycznych dyskusji oraz szukania wspólnych ścieżek rozwoju.

W godzinach porannych odbyło się spotkanie i rozmowa delegacji lubelskiej z Prezesem Zarządu specjalizującego się w zielonej technologii Klastra motoryzacyjnego AC Styria – Panem Wolfgangiem Vlasatym. We wspomnianej wymianie zdań wziął udział również przedstawiciel Human Technology Cluster Pan Dr. Johann Harer. Następnie uczestnicy udali się do Ratusza na spotkanie z Burmistrzem Grazu Panem Siegfriedem Naglem, Kierownikiem Wydziału Gospodarczego Urzędu Miasta, Kierownikiem Wydziału „City of Design”, Dyrektorem miejskiej Spółki „Agencja energetyczna E-Mobility” oraz przedstawicielem Uniwersytetu Technicznego w Graz. Zwieńczeniem spotkania z Burmistrzem był wspólny obiad.

Kolejnym punktem programu była wizyta w zakładzie produkcyjnym MAGNA. Na miejscu delegacja została przywitana i oprowadzona po firmie przez Dyrektora Business Development Global Pana dr Wolfganga A. Marko. Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji na temat innowacyjnych rozwiązań w zakresie komunikacji publicznej skupiających się głównie na technologii autonomicznych pojazdów. Następnie uczestnicy udali się do firmy AVL – Centrum Badań Napędów. Dzięki uprzejmości Pana Matthiasa Brendela oraz Pana Martina Rothbarta lubelska delegacja wraz z grupą austriackich przedsiębiorców miała możliwość zapoznania się z najnowszymi wynikami badań prowadzonymi przez firmę AVL. Ponadto, tematem rozmów były także innowacyjne rozwiązania w zakresie układów napędowych stosowanych w komunikacji.

W dalszej części dnia miała miejsce wizyta studyjna w przedsiębiorstwie TDK-EPCOS oraz TCM Systems w Deutschalndsbergu. Pod przewodnictwem Prezesa Zarządu tamtejszej firmy Pana Gerharda Mosera uczestnicy zapoznali się ze sposobem funkcjonowania fabryki. Na zakończenie dnia wszyscy udali się na wspólną kolację, która miała miejsce w Parku Technologicznym w Stainz.