Poświadczenie życia
Osoba zamieszkała poza granicami kraju jest zobowiązana do przedłożenia poświadczenia życia w celu potwierdzenia, że w chwili wystawienia dokumentu pozostaje przy życiu i jest w związku z tym uprawniona do pobierania austriackich rent, emerytur i innych świadczeń.
Co do zasady wnioskodawca powinien stawić się osobiście w siedzibie Konsulatu w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Jeżeli nie jest to możliwe z powodu choroby lub wieku, można dokonać odpowiednich ustaleń w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, o ile nie wiąże się to z dużymi nakładami.
Zazwyczaj świadczeniobiorca jest zobowiązany do przedłożenia poświadczenia życia raz w roku u austriackiego podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę świadczeń (np. zakład ubezpieczeń emerytalno-rentowych Pensionsversicherungsanstalt PVA). Podmiot odpowiedzialny za wypłatę świadczeń przesyła odpowiedni formularz poświadczenia życia. Dokonuje się jego uwierzytelnienia przez Konsulat, a następnie odsyła do podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę świadczeń.
Wystawienie lub uwierzytelnienie poświadczenia życia do celów emerytalno-rentowych jest bezpłatne.
Zaświadczenie z rejestru karnego
Rejestr karny jest rejestrem prowadzonym centralnie przez Dyrekcję Policji Federalnej w Wiedniu i zawiera informacje dotyczące wszystkich wyroków skazujących w sprawach karnych, które zostały wydane na terytorium Republiki Austrii.
Wystawienie zaświadczenia z rejestru karnego jest odpłatne, a odpowiedni wniosek można złożyć w jednym z austriackich przedstawicielstw konsularnych.
Przy składaniu wniosku wymagane są następujące dokumenty:
– formularz wniosku, który można pobrać tutaj;
– urzędowy dokument tożsamości zawierający zdjęcie (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy);
– ewentualnie akt ślubu itp.
Jeżeli z powodu wieku, choroby itd. wnioskodawca nie może stawić się osobiście w konsulacie w celu złożenia wniosku, należy przedłożyć urzędowo poświadczone pełnomocnictwo. W przypadku, gdy wnioskodawca przy składaniu wniosku był reprezentowany przez osobę trzecią, wówczas odbiór zaświadczenia z rejestru karnego następuje osobiście przez wnioskodawcę. W celu potwierdzenia swojej tożsamości wnioskodawca musi stawić się w siedzibie konsulatu osobiście albo podczas składania wniosku albo przy odbiorze zaświadczenia.