Zjazd Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka

W dniu 15 kwietnia br. odbył się Zjazd Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka. Tym razem przyjął on formę dyskusji online na platformie zoom. Dodatkowo wydarzenie było streamingowane za pośrednictwem platformy YouTube. W zjeździe udział wzięli uczniowie szkół średnich z województwa lubelskiego – zarejestrowało się 263 uczniów z 15 szkół z województwa lubelskiego – którzy na co dzień angażują się w dodatkową działalność pozaszkolną i aktywnie działają w Klubach Europejskich i innych przedsięwzięciach o charakterze społecznym i obywatelskim.

Wydarzenie organizowane przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw rozpoczęło się o godz. 10:00 oficjalnym otwarciem, przywitaniem gości oraz  przedstawieniem Patronów Honorowych wydarzenia, w tym Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie Pana Piotra Majchrzaka. Chwilę później rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny pn.  „Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023 – szanse i możliwości”. Ponadto uczniowie mieli jeszcze możliwość uczestniczenia w panelach: „Wymiana Erasmus+ okiem praktyka”,  „UE na rzecz rozwoju kompetencji młodzieży” oraz spotkaniu z Panem Karolem Mużem – Koordynatorem Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce. Zjazd zamknął quiz online podczas, którego uczestniczy odpowiadali na pytania związane z krajami Unii Europejskiej. Na zwycięzców, którzy zdobyli 1, 2 i 3 miejsce czekały atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie to było owocem wielu lat współpracy z nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Lubelszczyzny. W bieżącym roku Zjazd nawiązywał do ważnego wydarzenia ściśle związanego z Lublinem, czyli z ogłoszeniem Lublina Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży.