Wojewoda Lubelski uhonorowany odznaczeniem Austriackiego Czarnego Krzyża

Decyzją kapituły Austriackiego Czarnego Krzyża z siedzibą w Wiedniu, na wniosek konsula honorowego Republiki Austrii Piotra Majchrzaka, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek został uhonorowany Złotym Odznaczeniem Austriackiego Czarnego Krzyża. To czwarte najważniejsze odznaczenie Austriackiego Czarnego Krzyża spośród dziewięciu stopni odznaczeń przyznawanych przez tę organizację.

W dniu 28.10. br. w  Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wojewody z konsulem, podczas którego Piotr Majchrzak przekazał odznaczenie. Wojewoda został uhonorowany za zaangażowanie i zasługi w zakresie rewitalizacji cmentarzy z okresu I wojny światowej.

Złote Odznaczenie Austriackiego Czarnego Krzyża to pozłacany krzyż z brązu. Na awersie odznaczenia znajduje się czerwony krzyż maltański z białymi belkami. W centrum krzyża maltańskiego biały szyld z czarnym krzyżem. Rewers medalu nie zawiera żadnych zdobień. Wstęga jest odwzorowaniem austriackich barw narodowych tj. czerwony-biały-czerwony. Otoczona jest biało-czarnym pasem. Do medalu dołączona jest rozeta o średnicy 9 mm.

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki; https://lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/wojewoda-uhonorowany-odznaczeniem-austriackiego-czarnego-krzy%C5%BCa