Nowe zasady wjazdu od 15.01.2021 (COVID-19)

Od 15 stycznia 2021 roku przed planowanym wjazdem do Austrii obowiązuje elektroniczna rejestracja (Pre-Travel-Clearance-PTC). Elektroniczny formularz PTC jest dostępny w wersji niemieckiej i angielskiej.

Obowiązek rejestracji nie dotyczy m.in. tzw. pendlerów, osób w tranzycie oraz osób, które wjeżdżają do Austrii w nieprzewidzianych, nagłych wypadkach związanych ze sprawami rodzinnymi. Więcej informacji na temat wyjątków podaje ministerstwo ds. społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów.

Osoby, które przyjeżdżają z regionów podwyższonego ryzyka pandemicznego, muszą po przyjeździe do Austrii odbyć 10-dniową kwarantannę domową. Wcześniejsze zakończenie kwarantanny jest możliwe po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, który można wykonać najwcześniej w piątym dniu kwarantanny (tzn. w piątym dniu po wjeździe).

Obowiązkowej kwarantannie nadal nie podlegają m.in. osoby wjeżdżające w celach zawodowych lub opiekunowie osób podróżujących w celach medycznych, pod warunkiem przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego. W momencie wjazdu wynik nie może być starszy niż 72 godziny. Więcej informacji na temat wyjątków znaleźć można na stronie ministerstwa ds. społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów.

Wszelkie informacje i szczegóły na te temat aktualnego rozporządzenia dotyczącego zasad wjazdu do Austrii w związku z COVID-19 dostępne są na stronie ministerstwa ds. społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów.

Źródło: https://www.bmeia.gv.at/pl/ambasada-austrii-warszawa/