Pielgrzymka śladami C. i K. Monarchii

Coraz więcej Austriaków odwiedza Polskę i województwo lubelskie. Chodzi nie tylko o wizyty
o charakterze biznesowym, ale również o rosnącą liczbę turystów i osób zainteresowanych wspólną historią Austrii i Polski. W dniach 27 lipca – 3 sierpnia 2017 odbyła się pielgrzymka, w której uczestniczyła grupa 45 osób z parafii Sankt Martin i Neumarkt an der Ybbs w Austrii. Towarzyszył im proboszcz ks. Daniel Kostrzycki.

Podczas pierwszego etapu swojej podróży pielgrzymi odwiedzili dawne galicyjskie miasta, w tym Kraków, Łańcut, Przemyśl, Krasiczyn i Cieszanów, który jest rodzinnym miastem ks. Kostrzyckiego, a także Krasnobród i Zamość.

30 lipca 2017 r. miała miejsce uroczystość upamiętnienia żołnierzy różnych narodowości, w tym żołnierzy austriackich, spoczywających na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Pawłówce w gminie Rachanie w województwie lubelskim. Cmentarz został odnowiony i ponownie otwarty w 2016 r. przy wsparciu finansowym m.in. Austriackiego Czarnego Krzyża. Na zaproszenie Wójta gminy Rachanie Romana Miedziaka udział w tegorocznych uroczystościach wzięli pielgrzymi z Austrii, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie Piotr Majchrzak, przedstawiciele gminy Kołaczyce na Podkarpaciu, delegacja z Ukrainy, przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego i sąsiednich gmin oraz liczni okoliczni mieszkańcy. Msza Święta została odprawiona w językach polskim i niemieckim, a modlitwy za poległych żołnierzy odmówiono w językach polskim, niemieckim i rosyjskim. W dalszej części dnia zebrani wzięli udział w spotkaniu mającym na celu zacieśnienie więzi między narodem polskim i austriackim, które uświetnił zespół tańca ludowego oraz chór „Jawor”. Nad doskonałą organizacją całego wydarzenia czuwali Państwo Katarzyna i Stanisław Ważni. Imprezę sponsorowali Konsul Honorowy Piotr Majchrzak, Państwo Dorota i Jacek Lewiccy, Pan Kazimierz Wolańczuk i Pan Stanisław Wlaź.

Kolejnego dnia grupa pielgrzymów udała się do Lwowa, będącego największym i najważniejszym miastem Wschodniej Galicji, który z uwagi na jego rozwój podczas panowania Habsburgów był niegdyś nazywany „Wiedniem Wschodu”.

Szósty dzień obejmował wizytę w Lublinie. Po uczestnictwie w Mszy św. w seminarium duchownym, do którego uczęszczał niegdyś ks. Kostrzycki, pielgrzymi spotkali się z Konsulem Austrii Piotrem Majchrzakiem podczas zwiedzania Starego Miasta, w tym unikatowej w skali światowej gotyckiej zamkowej Kaplicy Trójcy św., a następnie zjedli z nim wspólnie uroczysty obiad. Spotkanie z konsulem było okazją do rozmowy o wspólnej przeszłości obu krajów oraz o czasach współczesnych.

W przedostatnim dniu pielgrzymki uczestnicy odwiedzili jedno z najpiękniejszych miast Polski, Sandomierz, gdzie zwiedzili m.in. katedrę. Po siedmiu dniach podróżowania, w drodze powrotnej przyjechali do Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II, gdzie zwiedzili muzeum domu, w którym urodził się papież.

Zdjęcia: Hildegard Dorninger